Akne Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


Akne, ciltte bulunan yağ bezlerinin fazla sebum üretmesi sonucu gözeneklerin kapanmasıyla deride oluşan iltihaplı sivilcedir. Akne tedavisi, toplumdaki genel kanının aksine ihmal edilmemesi ve önem verilmesi gereken bir tedavi sürecidir. Akne oluşumunda birden fazla faktör mevcuttur. Bunlara; hormonlar, genetik sebepler ve yağ bezlerindeki hücresel bozukluklar başlıca nedenler olarak örnek verilebilir. Aşırı stresin de akne oluşumunu tetiklediği ve artırdığı bilinmektedir.

 

Aknelere en sık ergenlik dönemlerinde rastlanılmaktadır. Akne, erkek çocuklarında kız çocuklarına nazaran daha fazla görülür. Akne, tedavisi mevcut olan bir deri hastalığıdır ancak tedavide geç kalınmaması gerekir. Aknelerin görülmeye başladığı ilk zamanlarda hastanın bir uzmana başvurması tedaviyi çok daha kolay hale getirip, daha kısa zamanda sonuç almasını sağlayacaktır. Aknelerin kişilerde görülme sıklığı bilimsel verilere göre her 100 kişiden 85 kişi olarak saptanmıştır.

 

Akne tedavisinin amacı, hastayı sivilcelerden kurtarmak ve yenilerinin oluşmasına engel olmaktır. Akneler, ekseriyetle dermatologlar(deri hastalıkları uzmanı) tarafından tedavi edilir. Ancak bazı durumlarda plastik ve estetik cerrahlarının da müdahalesi gerekebilir. Aknelerin sıkılmaması gerekir. Çünkü sıkılırsa, içinde bulunan enfeksiyon ve inflamasyon cilde yayılarak yeni aknelerin oluşmasına sebebiyet verir. Aknenin ağırlık derecesine göre uygulanan tedavi de değişebilmektedir.

 

Genellikle başlangıç aşamasında veya ciltte hafif bir şekilde bulunan aknelere topikal ilaçlar vasıtasıyla bir akne tedavisi uygulanır. Buna topikal tedavi denir. Topikal ilaçlar; akne kremi, akne jeli ve losyon gibi vücuda haricen uygulanan ilaçlardır. Bu ilaçların kullanımında, cilde uygulanacağı bölgenin temiz ve yağsız olmasına dikkat edilmesi gerekir. Akne kremi, jeli ya da losyon gibi ilaçlar sadece aknenin üzerine değil de akneli bölgenin tamamına sürülmelidir. Bu ilaçlarla uygulanan tedaviden sonuç alınamaması durumunda oral tedavi uygulanır. Oral tedavi ağız yoluyla kullanılan ilaçlarla uygulanan tedaviyi ifade eder. Antibiyotik ve hormon tedavisi böyledir. Rastgele ya da çevreden kullanılması yönünde telkin ve tavsiye edilen antibiyotikler kullanılmamalıdır. Mutlaka bir uzmanın önerdiği ilaç kullanılmalıdır. Aksi durumda tedaviden sonuç alınamayacağı gibi istenmeyen yan etkiler de görülebilir.

 

Şiddetli aknelerin bulunması veya kullanılan ilaçlardan sonuç alınamaması gibi durumlarda veya skar oluşumu mevcutsa retinoid tedavi uygulanır. Bu tedavi yalnızca doktor gözetiminde uygulanır. Retinoidler, yoğun bir şekilde A vitamini ihtiva eden ve akne tedavisinde çok etkili olan ilaçlar grubudur. Bu ilaçların iç organlara yönelik ciddi yan etkileri olduğu için hamilelere bu tedavi yöntemi uygulanmaz. Retinoidler yoğun bir şekilde A vitamini içerdiğinden dolayı ciltte kızarıklıklara ve hassasiyetlere neden olabilir. Aşırı derecede kızarıklık ya da hassasiyetler görülürse ilaçlar cildin alışması için birer gün ara ile kullanılabilir.
Akne tedavisi hemen sonuçlanan bir tedavi değildir. Bir süreç içerisinde gerçekleşir. Bu yüzden hastaların sabırlı olmaları ve yardım aldıkları uzmanın tavsiyelerini ve söylediklerini dikkate almaları gerekir. Bazı gıdaların sivilce oluşumunu artırdığı yönündeki bilginin hiçbir bilimsel temeli yoktur. Ancak bazı gıdaları tükettiğiniz zaman gözle görülür bir şekilde sivilce oluşumu görülüyorsa tüketmemeniz yararınıza olacaktır. Yoksa kendinizi adeta diyet yapar gibi bazı yiyeceklerden uzak tutmanıza gerek yoktur.

 

Akneler estetik açıdan bir zafiyet teşkil ettiği için kişiyi psikolojik olarak da etkileyip depresyona bile girmesine neden olabilir. Buna hiç gerek yoktur. Hasta, bunun tedavisi olan bir hastalık olduğunu ve sadece kendisinde olan bir sorun olmadığını, herkeste görülebileceğini bilmelidir. Akne tedavisinin sona erdikten sonra ciltte bazı izlerin, çukurlukların ve renk farklılıklarının giderilmesi için peeling tarzı tedaviler uygulanabilir.

 

Akne, tedavisi olan ve ihmal edilmemesi gereken bir cilt hastalığıdır. Bu sorunu yaşayanların aldıkları tıbbi desteğin yanında kendilerinin de akneli bölgelerin temizliğine dikkat etmeleri ve akneleri sıkmamaları gerekir. Ayrıca hastalar kulaktan duyma her şeyi yapmamalıdırlar. Çünkü akneler ağırlıklı olarak yüz bölgesinde görülür ve yüz bölgesi hassas bir bölümdür. Bu sebepten ötürü kullandığınız ürünün tam olarak ne olduğunu bilmeden ve kimlere uygulanacağı konusunda bilgi sahibi olmadan kullanmamak gerekir. Aksi halde cildin tahriş olması gibi istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. En iyisi bir uzmandan destek almaktır.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akne Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in