Altını Islatma Hastalığı


Altını ıslatmak ya da diğer halk arasında yatak ıslatma rahatsızlığı her ne kadar normal bir durum gibi gözükse de çocuğunuzun psikolojik sıkıntıları olabilir. Tabi bu durum altını ıslatan her çocuk için geçerli değildir. Kız erkek fark etmeksizin beş altı yaşları gibi dönemlerden sonra çocuğunuz eğer altını ıslatmaya devam ediyorsa zihinsel olarak psikolojisi bozulmuş olabilir. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalan ebeveynler için şunu önerebiliriz ki bir doktora başvurulabilir.

Yetişkin kişilerde bu durum çok düşükken, ergenliğe girme dönemine yaklaşmış çocuklarda yüzde onun altında, daha küçük yani yaklaşık beş yaşlarında olan çocuklar içinse bu oran yüzde otuzdan düşük olmasına rağmen yine de yüksektir. Bu oranla bakılarak herhangi bir birey ya da çocuğun altını ıslatmasının ne kadar normal olup olmadığı kararlaştırılabilir. Bu oranlar doğru olmakla birlikte bazen istisnalarla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

İstisnai durumları saymazsak bebeklik evresini ve bez kullanımını geride bırakmış çocuklarda durum ne olursa olsun muhakkak doktorla görüşülmelidir. Doktorla görüşmeden sonra belki de sakıncalı bir durum olmayabilir ama sizlerin yine de doktorunuz da eğer ki tavsiye de bulunursa belirli aralıklarla kontrollere giderseniz çocuğunuzun psikolojik sıkıntıyla alakası olmadan altını ıslatma alışkanlığını da eş zamanlı olarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Ama doktorla görüşüldükten sonra eğer ki psikolojiye bağlı bir sıkıntı çıkarsa bu sorunu ortadan kaldırmak için bazı ilaç kullanımları ve birkaç seans daha görüşme gerekebilir. Altını ıslatma rahatsızlığı genel olarak çocukta kaldıramayacağı bir olay ya da psikolojik baskı uygulanılmış olan bir durumda, gördüğü veya duyduğu herhangi bir şeyden etkilenmesinden kaynaklanabilir. Gideceğiniz doktor, bu sorunun temelinde yatan problemi bulmaya yönelik çalışmalarda bulunur ve sonuç olarak çocuğunuzu ya da kendinizi bu sıkıntıdan kurtarabilirsiniz.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

1
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altını Islatma Hastalığı

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in