Arpacık Nedir? Arpacık Tedavisi Nelerdir?


Arpacık; mikrobik nedenlerden oluşan enfeksiyon kökenli bir hastalıktır. Bu hastalık dışarıdan gelen etkenlerle oluşabileceği gibi, vücudun direncinin düşmesinden de kaynaklanabilir. Vücutta sağlıklı hücrelerin olduğu kadar bakteriler de bulunur. Vücut direnci düştüğü anda bu zararlı bakteriler harekete geçer. Arpacık Nedir? Arpacık Tedavisi Nelerdir? sorusu aklınıza gelebilir.

İşte arpacık da bu şekilde vücut direnci düştüğü anda, aşırı uykusuzluk olduğunda ortaya çıkan bakterilerin göze vurması ile birlikte arpacık oluşur. Hijyenik olmayan ortamlarda arpacık oluşması daha yaygın olabilir. Ancak yine de vücut direnci ile bağdaştırmak daha doğrudur. Arpacık genetik bir hastalık değildir ama ailede herhangi bir kişide grip ya da herhangi bir bağışıklık sistemi düşüklüğüne neden olan bir etken varsa ortaya çıkabilir.

Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık tedavisi için ilk önce göz hekimine gitmek gerekir. Damla ve antibiyotikli ilaçlar kullanılması iyi gelir. Bu ilaçları kendi kafamıza göre alıp kullanmak sakıncalıdır, mutlaka bir doktor görmeli ve onun tavsiyesine göre ilaç kullanmalıyız. Arpacık birkaç evreden oluşan bir enfeksiyon hastalığıdır. İlk evrede yakalanır ve tedavi edilirse oluşması önlenebilir.

Arpacık tedavisinde kulaktan dolma, doğruluğu kanıtlanmamış yanlış tedaviler yapılmamalıdır. Ne kadar da olsa göz insanın en önemli organlarından biridir ve yanlış bir uygulama sonucunda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Örneğin; kimileri sarımsak sürmenin arpacığı tedavi ettiği görüşünü savunur ve önerir, kimileri çayla tampon yapmanın iyi geleceğini söyler. Aslında bu uygulamalar arpacığı tedavi etmezler, aksine gözde enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilir ve çok daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bazıları da arpacığın kendi kendine geçtiğini söyler ve hiçbir şey yapmadan beklerler, geçmiş gibi görünse de tekrarlayabilir. İlaç tedavisi ile sorunu tamamen ortadan kaldırmak en doğrusudur. Bazı vakalarda geçmeyen arpacık olduğu takdirde ameliyatla tedavi edilebilmektedir.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arpacık Nedir? Arpacık Tedavisi Nelerdir?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in