Baş Ağrısı Nedir? Migren Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri


baş ağrısı

Baş ağrısı hemen hemen herkesin hayatında en azından bir kez başından geçen bir durumdur. Yapılan araştırmalarda kadınların neredeyse %99’unda erkeklerin ise %90’ında en azından hayatlarında bir kez baş ağrısı çektikleri bulunmuştur. Baş ağrısıyla gelen hastaların en büyük korkusu beyinde bir tümör veya herhangi bir yapısal lezyon olması endişesiyle gelmektedirler. Ancak baş ağrılarının %90’ı iyi huylu baş ağrılarıdır yani beyinde herhangi bir tümör veya yapısal bir problemden kaynaklanmamaktadır. Baş ağrısının en sık sebepleri gerilim tip baş ağrısı ve migren‘dir. Migren, erkeklere oranla kadınlarda daha sıklıkla görülen bir durumdur ve ataklar halinde gelmektedir. Başın arka tarafından başlayan yukarı yayılan ve gözlere vuran zonklayıcı baş ağrılarının en sık sebebi migren hastalığıdır. Migrende atakların olması önemlidir. Atakların en az 4 saatten daha fazla sürmesi önemlidir. Bu ataklara bazen bulantı ve kusma eşlik edebilir. Hastalar migren ağrıları sırasında ışıktan, sesten rahatsız olabilirler ve genellikle de hastalar sessiz sakin bir odada uyuyarak bu ağrıyı ağrı kesici alarak geçirmeye çalışırlar.

Gerilim tipi baş ağrısının tedavisi nasıl yapılır?

Gerilim tipi baş ağrısındaki en temel yaklaşım önce bunun gerçekten gerilim tipi baş ağrısı olup olmadığını test etmektir. Çünkü bazen kronik migrenlerde gerilim tipi baş ağrısıyla karışabilir. Genellikle hastalardan alınan öykü ve nörolojik muayene ile tanısı koyulduğu durumda bu gerilimi neyin oluşturduğunu ortaya çıkartmak için bir takım testler ve incelemeler yapılmaktadır. Gerilimi ortadan kaldırmak sonuçta gerilim tipi baş ağrısını da ortadan kaldırmak olabiliyor. Ülkemizde en sık neden elbette stres, günlük yaşamın zorlukları, özellikle iş hayatında çalışma saatlerinin uzunluğu, yeterli dinlenmeye zaman ayıramama gibi sorunlardır. Günlük yaşamınızı biraz düzenleyerek, biraz daha stresi azaltabilecek ve biraz daha dinlenebileceğiniz bir yaşam şekli benimserseniz gerilim tipi baş ağrısı büyük oranda kendiliğinden yok olacaktır. Birtakım ilaçlarla da baş ağrısı giderilebilmektedir.

Migrenin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Migren, baş ağrıları içinde en sık ve en önemli olanlarındandır. Baş ağrıları aslında birincil baş ağrısı ve ikincil baş ağrısı olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Birincil baş ağrılarında en önemlisi migren ağrılarıdır. Migren ağrıları da kendi aralarında iki ana gruba ayrılır. Bunların bir kısmı önbelirti veren yani auralı migren bir kısmı da aurasız migrendir. Migreni diğer baş ağrılarından ayıran en önemli özelliklerden birisi migrenin tek taraflı olmasıdır. Ağrılar özellikle orta ve ağır şiddetlidir. İlaçsız dönemde 4 ile 72 saat sürmesi, Baş ağrısı vasküler özellikte yani zonklayıcı olması, ağrıyla birlikte bulantı, ışığa ve sese duyarlılık var ise bunlar daha çok migren ağrılarını düşündürmektedir.

Migren Ağrıları Kimlerde Görülür?

Aslında herkeste görülebilir ama kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni de hormanal nedenlerle bağdaştırılmaktadır. Hormonal nedenlere en önemli özellik regl döneminde menstrüasyon döneminde kadınlarda migren ataklarının olması, bunun dışında özellikle menopozdan sonra ağrıların azalması ve gebelikte bazı hastalıklarda migren ataklarının azalması hormonal nedenleri desteklemektedir. Bunun dışında migreni tetikleyen birçok faktör vardır. Ses, gürültü, hastanın uzun süre açlık çekmesi, bunların hepsi migren baş ağrısı tetikleyen nedenlerdendir. Ayrıca hastanın bazı yiyecek ve içerikleri de kendisinin saptayıp migren atağını neyin tetiklediğini bulması gerekmektedir.

Migren Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir ?

Baş ağrısı tedavisinde atak tedavisi ve önleyici tedavi vardır. Önleyici tedavide değişik birtakım ilaçlar kullanılmaktadır ama günümüzde artık kronik migren dediğimiz migren tipinde Botilinum Toksini yeni tedavi olarak kullanılmaktadır.

Baş Ağrınızı İlaç Almadan Azaltacak 6 Doğal Yöntem
  1. Ayaklarınızı sıcak suya koyup ensenize de buz dolu bir poşet koyun. Sıcak soğuk farkı vücudunuzdaki kan akışını değiştirip kan damarlarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

  2. Baş parmağınız ve işaret parmağınız arasındaki dokuyu sıkmanız acı eşiğinizi yükseltecektir. Acı eşiğinizin yükselmesi bağ ağrınızı hafifletir.

  3. Toz ya da taze rendelenmiş zencefili bir bardak sıcak su içine atın ve için. Zencefilin yoğun aroması ve bitkisel etkisi kan damarlarınızın genişlemesini sağlayarak baş ağrısı yavaş yavaş dinecektir..

  4. Avucunuzun içine aldığınız buz küpünü iyice sıkın. Elinizin donduğunu hissetmeniz en önemli püf noktasıdır. Elinizdeki buz ağrı eşiğini yükselttiğinden baş ağrısını hissetmemeye başlayacaksınız.

  5. Çiğ badem içerisindeki salisinin enzimi ile baş ağrınızı azaltacak en güzel yemiştir. 20 tane yemeniz yeterli olacaktır.

  6. Evinizi güzelleştiren kasımpatı çiçeği 80’li yıllarda İngiltere’de migren ilacı olarak kullanılmaktaydı. Siz de kasımpatını çay olarak demleyip içebilirsiniz.

Bu makalemizde baş ağrısı nedir? Baş ağrısı ve migren arasındaki farklar ve migren tedavisi, baş ağrısı tedavi yöntemlerinden ve ilaç almadan baş ağrısını doğal yollarla nasıl dindirebileceğinizden bahsettik. Umarım sizler için faydalı bir makale olmuştur.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Baş Ağrısı Nedir? Migren Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in