Diş Gıcırdatması Ve Tedavi Yöntemi


Diş gıcırdatma, genellikle uyku esnasında dişlerin bilinçsiz olarak sıkılmasıdır. Bununla beraber ortaya hoş olmayan sesler çıkar ve kişi uyku halinde bilinçsiz olduğu için bunun farkına varmaz. Nadir de olsa gündüz uyanıkken diş gıcırdatanlara rastlanılabilir. Genellikle kadınlarda görüldüğü söylenmektedir.

Tıp dilinde ki adı ’’Bruksizm’’dir. Diş gıcırdatması yaşayanların büyük bir kısmı baş, çene veya kas ağrısından yakınırlar, bunun sebebi ise yanaklara ve şakaklara uygulanan kuvvettir. Özellikle çene eklemlerine uygulanan kuvvet eklemler de ağrı oluşturur ve bu ağrılar yemek yemeyi zorlaştırabilir. Diş gıcırdatma istemsiz geliştiği için kontrol etmekte zordur. Diş gıcırdatmanın belli bir yaş aralığı yoktur. Genelde 40-50 yaş aralığın da görüldüğü söylense de 5-6 yaşında ki bir çocukta da görülebilir.

Günümüzde modern yaşam giderek zorlaşıyor. Kalabalık şehir yaşamına ayak uydurmak isterken sinir, stres, kaygı ve yorgunluk gibi diş gıcırdatmasını etkileyen faktörlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bunun yanı sıra ağız içinde ki yapısal bozukluklar da (çene, diş vs.) diş gıcırdatmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda kafein, sigara, alkol, düzensiz uyku da diş gıcırdatmayı tetikleyen diğer sebeplerdendir.

Diş gıcırdatma tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Dişlerde aşınmalar ve kırılmalar meydana gelebilir. Diş gıcırdatmanın oluşturduğu baş ve kas ağrıları da bir süre sonra can sıkıcı hale gelmeye başlayabilir.

Diş gıcırdatmasının farkına varıldığı anda bir uzmana başvurulması önerilmektedir. Diş gıcırdatma tedavi yöntemi günümüzde birçok uzmanın ilgi alanı olmakla beraber çözüm önerilerine de ulaşılmıştır. Bunlardan en yaygını ‘’gece koruyucuları’’ denilen, dişlerde ki sürtünmeyi azaltan silikon bir malzemedir. Ancak hastalığı tedavi etmez yalnızca etkilerini azaltır. Mutlaka kalıcı tedavi uygulanmalıdır. Psikolojik destek almak, kas gevşetici ilaçlar ve ağız yapısında ki bozuklukların düzeltilmesi de hastalığın tedavisine yardım sağlayacaktır.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş Gıcırdatması Ve Tedavi Yöntemi

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in