Eklem Romatizması Hakkında


eklem romatizması

Vücudumuzu taşıyan eklemlerin, kasların hastalıklarına romatizma denilmektedir. Eklem ve kasların her türlü hastalıkları romatizma sınıfı içinde incelenmektedir. Eklemlerde meydana gelen kronik eklem hastalıkları sinsice gelişmektedir. Eklem romatizması seyir ve şiddeti açısından akut ve kronik arası nitelik göstermektedir. Bu hastalık hemen hemen her zaman orta yaşlardan sonra meydana gelen lezyondur.
Kadınlar bu hastalığa erkeklerden daha yatkındır. Kişinin çevresi ve maddi durumu bu hastalığa zemin hazırlar. İltihaplı romatizmalar daha çok kadınlarda görülmektedir. Romatoid artrid daha çok 45 -50 yaş arası kadınlarda görülür ve 60 – 70 yaş arasında artmaktadır. Lupus hastalığı daha çok doğurganlık yaşlarında görülmektedir ve yaş ilerledikçe azalmaktadır.

 

İki çeşit ana eklem romatizması hastalığı vardır. Bunlardan biri iltihaplı romatizma diğeri ise mekanik romatizmalardır. Mekanik romatizma el, diz, kalça ve el birinci parmak kökünde görülmektedir. İltihaplı romatizma ise el bileği, parmak eklemleri, dirsek, diz ve ayak bileğinde görülmektedir. İltihaplı romatizmalar sadece eklemlerle sınırlı olmayabilir. Hemen hemen bütün iç organlar tutulabilir.

 

Genç kadınlarda görülen lupus denilen hastalık beyin, böbrekler, akciğer zarı gibi kan yapan organlar tutulabilir. İltihaplı romatizmalar daha çok genetik ile alakalı olan enfeksiyon neticesinde oluşan romatizmalardır. İltihaplı romatizmaların en önemli özelliği sabah kalktığınızda ağrı olması ve hareket edildiği zaman ağrıların azalmasıdır. İkinci önemli romatizma çeşidi ise mekanik romatizmalar denilen iltihapla ilgisi olmayan tam tersi ağrılara sebep olmaktadır.
Mekanik romatizmalar daha çok yaşlı insanlarda görülmektedir. Bu hastalık sabah kalktığınızda ağrılarınızın olmaması gün içinde harekete bağlı olarak ağrıların ortaya çıktığı şeklidir. İltihaplı romatizmaların ağrı öncesi halsizlik, yüksek ateş, şiddetli yorgunluk, sabah saatlerinde eklem ağrıları gibi belirtileri olmaktadır. Mekanik romatizmaların ise hasta olan eklemler kullanıldıkça, yorgunluk ile artış gösteren, daha çok akşam saatlerinde ortaya çıkan ağrılar gibi belirtileri mevcuttur. Bunların yanında mekanik romatizmalarda nefes alma problemleri, yanlarda ağrı, böbrek hastalıkları ile ilgili yüksek tansiyon, idrarında protein çıkması gibi belirtileri de olabilmektedir.

 

Genel olarak yine romatizma hastalıklarında göz ile ilgili olan bulanık görme, görmede ani kayıp belirtiler arasında olabilmektedir. Bu belirtilerin yanı sıra her türlü deri hastalıklarında ve her türlü deri döküntülerinin altında bir romatizma hastalığı var mı bakmak gerekmektedir.
İltihaplı romatizması olanlar mümkün olduğunca dinlenmeli, yemek saatlerine ve uyku saatlerine dikkat etmeli, düzenli ve sağlığa uygun bir yaşama sahip olmaları gerekmektedir. Mekanik romatizma hastalığına sahip insanların ise yapması gereken en önemli şey kilolarına dikkat etmek, düzenli uyku, stresten uzak yaşam ve doktor kontrolünde olması gerekmektedir.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eklem Romatizması Hakkında

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in