El Titremesi Neden Olur? En Yaygın Nedenleri


Titreme; kas hareketlerinin olağan dışında gerçekleşen genellikle kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkileyen davranışlardır. El titremelerindeki yaygın nedenler arasında birden fazla etkenler bulunmaktadır. Kişiye sosyal anlamda negatif etki yükleyen el titremeleri, genellikle geçici sorunlardan kaynaklanmaktadır.

El Titremesinde ki Nedenler Arasında Neler Gösterilebilir?

Yaygın sebepler düşünüldüğünde; sosyal hayatın getirilerine bağlı olarak normal düzeylerde seyreden el titremeleri, kişilerin günlük rutin işlemleri dışında gerçekleşen durumlara etken gösterilebilecek yorgunluğa dayalı el titremesi, sosyal hayatın getirdiği olumsuzluklara karşın ellerin titremesi, psikolojik ve kişilerin kullandıkları ilaçlara bağlı etkenler olmak üzere farklı başlıklar altında toplanabilir.

El titremelerinde altında saklı kalan özel ve büyük etken genellikle bulunmamaktadır. Kimi zaman durum genlere bağlı olmakla beraber, kalıtsal özellik taşımaktadır. Stres her etkende olduğu gibi, el titremesinde de büyük aktiviteye sahiptir. Bu sebeple de strese yenik düşmemek gerekmektedir.

El Titremesi Tedavi Yöntemi

El titremesine bağlı olarak sorun yaşayan kişilerin, sorunun çözümlenmesi ilk izleyecekleri adımlar arasındadır. Sorunun nedeninden sonuca gidilmesi, tedavi sürecinin sağlıklı başlamasında etkendir. Ancak sebebin belirlenmesi durumunda kimi zaman ilaçlı tedavi kişileri sağlığa kavuştururken, sosyal hayatı etkileyen sebeplerde kimi zaman cerrahi müdahale, kimi zamansa günlük egzersiz uygulamaları gerekmektedir. Bu egzersizler herkesin uygulanabileceği yöntemler olmamakla beraber, kişilerin doktor tavsiyesi ve kontrolü sağlanarak uygulaması gereken adımlar arasındadır. Uygulamalar dışında kişilerin kafein tüketimi ve uykusuzluk sorunlarına son vermeleri gerekmektedir.

İlaçla tedavi sağlanmaması durumunda başvurulacak yöntem ameliyattır. El titreme ameliyatları beyin ve sinir sistemine bağlı olacak şekilde düzenlenmelidir. Ameliyat sırasında farklı yöntemler denenmekle birlikte, uygulanan her yöntemde olduğu gibi bununda önemli gelişim ağı olduğunu söylemek oldukça güçtür. Amacı tamamen günlük hayattaki engelleri ortadan kaldırmaktır. Bunun dışında el titremesini giderebilecek sistem mevcut değildir.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
1
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

El Titremesi Neden Olur? En Yaygın Nedenleri

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in