Endometriozis Sonrası Gebe Kalmama Riski Nedir?


Endometriozis

Normal şartlarda sağlıklı bir kadının rahminde endometriozis adı verilen bir doku bulunur. Bu dokunun çeşitli nedenlerle rahim dışında herhangi bir yerde konumlanmasına ise çikolata kisti adı verilir. Bu kistin oluş nedeni henüz tam olarak tespit edilememiştir. Fakat varsayılan adet dönemlerinde oluşan kanamanın yumurtalıkta değil de karın boşluğuna dolması ve burada gelişme sürecine devam etmesidir. Çikolata kisti genellikle kadınların %10’un da meydana gelen bir sağlık sorunudur.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinin en önemli belirtilerinden biri aşırı şekilde meydana gelen adet kanamalarıdır. Bunun dışında özellikle adet dönemlerinde idrar sırasında acı ve ağrı, ishal, adet döneminde ve öncesinde meydana gelen ağrılar ve aşırı bağırsak hareketleri ve cinsel ilişki sırasında ağrı sayılabilir.

 

Çikolata Kistleri Gebe Kalmayı Etkiler Mi?

Çikolata kisti olan kadınların hamile kalamama olasılıkları çok yüksektir. Bunun nedeni ise oluşan bu kistin kadının rahim ağzını tıkamış olmasıdır. Tüpte oluşan bu işlevsel bozukluklar da kadının hamile kalmasına engel olur. Çikolata kisti tedavisi mümkün olan sağlık sorunlarından biri olmakla beraber tedavide genel olarak laporoskopi tekniği kullanılır. Laporoskopi sorunlu olan bölgenin yıkanma işlemidir ve kadının doğurganlığını tekrar kazandırma işlemidir. Fakat çok ilerlemiş çikolata kistlerinde bu her zaman mümkün olmaz. Çikolata kisti sorunu yaşayan kadınlarda hamilelik genellikle tüp bebek yolu ile mümkün olabilir. Fakat bu oranda çok yüksek değildir.

Tüp Bebek Tedavisi İle Çikolata Kistlerinde Gebelik

Çikolata kistlerinde tüp bebek yöntemine başvuran kişilerin 35 yaşını geçmemiş olması önemlidir. Bunun dışında çikolata kisti tanısının erken konulması da gebelik şansını artırır. Çikolata kistinden daha farklı gebeliğe engel olan bir kısırlık sorunu yok ise tüp bebek ile bebek sahibi olunma şansı bulunur.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endometriozis Sonrası Gebe Kalmama Riski Nedir?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in