Evde Cips Nasıl Yapılır?


cips nasıl yapılır?

Evde cips nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlerle birlikte patates cipsi yapacağız. Patates cipsi kuşkusuz hepinizin çocukluğundan beri çok sevdiği yemeklerden birisi. Yapması gerçekten çok kolay ve çok az malzemeye ihtiyacımız var. Ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız.

Malzemelerimize gözatalım:

  • 3 adet patates
  • Karabiber
  • Tuz
  • Sarımsak Tozu
  • 1 Çay kaşığı kadar tatlı kırmızı biber
  • Zeytinyağı

Evde Cips Nasıl Yapılır? Patates Cipsi Yapımı

Siz patates cipsinizi isterseniz farklı baharatlarla da yapabilirsiniz. Kekikli yapabilirsiniz, biberiyeli yapabilirsiniz, bu tarifte hafif acılı ve biraz da sarımsaklı bir patates cipsi yapılacaktır. İlk iş olarak patatesleri güzelce yıkıyoruz ve patatesleri soyuyoruz. Patatesleri ince halkalar halinde dilimliyoruz. Patatesleri dilimledikten sonra büyük bir kaseye soğuk su dolduruyoruz ve dilimlenmiş patateslerimizi bu kasenin içine koyuyoruz. Patatesleri suya bırakmamızın sebebi patateslerin nişastalarını bırakmalarını sağlamaktır. Böylece cipsimiz daha çıtır çıtır olacaktır.

Evde patates cipsi yapmak, cips nasıl yapılır?

3-5 dakika kadar patatesleri suda beklettikten sonra patateslerimizi sudan çıkarıyoruz ve süzdükten sonra patatesleri bir bez yardımıyla kuruluyoruz. Artık patatesleri fırına atmamız için son bir işlemimiz kaldı. Bir kasenin içine yaklaşık 4-5 yemek kaşığı kadar zeytinyağı döküyoruz. Sonrasında karabiber, tuz, sarımsak tozu, tatlı kırmızı biberimizi ekliyoruz. Ve sonrasında patateslerimizi bu karışımın içine koyarak güzelce harmanlıyoruz. Patateslerimizi harmanladıktan sonra artık cipsimizi fırına sürmek için hazırız. Evde cips yapımı konumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Harmanladığımız patatesleri şimdi fırın tepsisine birbirine değmeyecek şekilde diziyoruz. Yaklaşık 200 derece sıcaklıkta 30 dakika kadar pişiriyoruz. 15 dakika sonra patatesleri ters düz ediyoruz ve 15 dakika daha fırında bekletiyoruz. Evde patates cipsi artık yenmeye hazır! Afiyet olsun..


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

-1
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
1
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde Cips Nasıl Yapılır?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in