İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?


isteğe bağlı sigorta

Zorunlu sigortada aranan nitelikleri taşımayan ya da şartları sonradan kaybedenlerin zorunlu sigorta kapsamına giremeyen 30 gün den az çalışan ya da tam gün çalışmayan öncesinde sosyal güvenlik kurumlarında çalışması olmayan kişiler yaşlılık, ölüm sigortaları primleri ile genel sağlık sigortasını kendileri ödemek şartı ile emekliliklerini belirlenen prim ödeme gün sayıları üzerinden devam ettirmelerine izin veren sigortalık türü ve isteğe bağlı sigortalılık demektir.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Türkiye’de isteğe bağlı sigortalı olabilmek için öncelikle Türkiye’de ikametgâh etmeleri ve sosyal güvenlik sözleşmesinin imzalanmaması şartı bulunuyor. 5510 sayılı kanuna göre zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek durumda çalışmamak ve sigortalı olarak çalışarak ay içi 30 günden az çalışmış ya da tam gün çalışmamak. Kişisel olarak sigortalılığı nedeni ile aylık bağlanmaması, 18 yaşını tamamlamış olması ve isteğe bağlı sigorta talep dilekçesi ile sosyal güvenlik kurumuna başvuruda bulunması şartlarını taşıması gerekiyor.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ve Ödemesi

5510 sayılı kanunun 82. Maddesine göre isteğe bağlı sigorta priminin belirlenmesi, primin esas kazancı alt sınırı ile sigortalı tarafından belirlenen prim esas aylık kazancın %32’si olacaktır. Bunun % 20’lik primi yaşlılık ve ölüm sigorta primi, %12’si genel sağlık sigortası primidir. İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler bakmakla görevli oldukları kişi ya da kişiler olsa dahi 5510 sayılı kanun gereğince genel sağlık sigortası kapsamına girer ve primini ödemekle yükümlüdür. Türkiye de yabancı ülke vatandaşlarından yerleşik hal durumları bir yılı doldurmadığı takdirde genel sağlık sigorta primi alınmıyor ve genel sağlık sigorta kapsamında sayılmıyor.

 

İsteğe Bağlı Sigorta Başlatma Ve Bitirme

İsteğe bağlı sigorta başvurulduğu andan itibaren takibi başlar. Çalışması bulunan kişilerin tespit edilmesi durumunda isteğe bağlı prim ödeme süreleri iptal edilir ve ödedikleri prim taraflarına geri iade edilir.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in