KOAH Alevlenmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?


koah alevlenmesi

Toplumlarda çok fazla yaygın olan hastalıklardan biri KOAH’dır. “KOAH alevlenmesi nedir? Nedenleri nelerdir?” sorusunun cevabına birlikte göz atalım. Hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde, sigara dumanına çok maruz kalan ve madencilik gibi kirli ve tozlu ortamlarda çalışan işçilerin yakalandığı hastalıklar arasındadır. Sigara içen kişilerin de bu hastalığa yakalanma oranı oldukça yüksektir.

KOAH Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Soğuk hava, kirli hava, enfeksiyon ve sigara kullanımının tetiklediği hastalıklardan biri olan KOAH hastalığı şiddetli ataklar gösteren ve akciğerlerin zararlı maddelere karşı verdiği bir tepkidir. Akciğerlerin zararlı gazlara ve partiküllere karşı tepkime oluşturarak tıkayıcı ve nefes almayı zorlaştırıcı etkilere sahip olan bir hastalıktır. Hava akımının hızı azalarak bronşlardan geçişi zorlaşmaktadır. Bronşitteki nefes alamama yakınmalarına benzer özellik göstermektedir.

 

KOAH Hastalığında Risk Faktörleri Nelerdir?

KOAH hastalığa astım benzer karakterize özellikler göstermektedir. Genetik ve çevresel etkilerin bir araya gelmesi ile bu hastalık oluşmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde çalışma şartlarının kötü olması nedeni ile kirli havaya çok fazla maruz kalınmaktadır.

Zararlı gazlara maruz kalan kişilerde çok fazla görülen bir rahatsızlık çeşididir. Gelişmiş ülkelerde ise bu hastalığın temel nedeni sigara bağımlılığıdır. Sigara içenlerin içmeyen kişilere oranla yüzde yirmi oranında bu hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır. Sigaranın bırakılmasının ardından solunum testlerinde yüksek oranlı düzelmeler görülmektedir.

KOAH Alevlenmesi Nedir?

Öksürün artması, balgamda renk değişimi ve ateşte oluşan yükselme ile KOAH alevlenmesi yaşanır. Kullanılan antidepresan ilaçlar, bronşların tıkanması, hava kirliliğine maruz kalma bu atakların sebepleri arasında yer almaktadır. Ataklar hafif, orta ve şiddetli olmak üzere değişir. Hafif ve orta ataklar kolay atlatılırken, şiddetli ataklarda hastane müdahalesi gerektirmektedir. Tıbbi yardıma ihtiyaç duyularak, hastanın yoğun bakıma alınmasına ihtiyaç duyulabilir.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

1
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
1
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
1
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KOAH Alevlenmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in