Konut Sigortası Nedir?


Birçok insan hayatı boyunca çeşitli miktarlarda birikimler yaparak konut satın almayı tercih eder. Bu konutların alınmasından sonra yapılması ve uygulanması gereken bazı durumlar vardır. Özellikle bu konutların her şeye karşı sigortalanması gerekir. Çünkü insanların sahip oldukları konutun başına birçok felaket gelebilir. Bu felaketlerin meydana gelmeden önce tüm konut sahiplerinin gerekli olan tedbirleri alması gerekir. Bu tedbirlerin başında ise konut sigortaları gelir.

Konut Sigortaların Yaptırılması

Özellikle insanların konut sahibi olmaları durumunda konutun başına gelebilecek birçok olayın tedbirleri alınmalıdır. Bu tedbirlerin alınması ile konut üzerinde meydana gelecek deprem, yangın, sel, hırsızlık, camların kırılması, yanardağ püskürtmesi, fırtına ve birçok bunun gibi olumsuz durumlar ile konuta zarar gelmesinin önlemi alınır. Bu zararın gelmesinin ardından mevcut konutta meydana gelen tüm zararın teminatı bizzat konut sigortası tarafından karşılanır. Konutlara yapıldığı gibi iş yerlerine ve buna benzer diğer yerleşim meskenleri gibi birçok özel konutlara konut sigortası yapılır. Bu tedbirin alınması ile birlikte maddi olarak meydana gelebilecek her türlü zarar sigorta kapsamında tahsil edilme imkânı elde edilir.

Teminatların Karşılanması Nelerdir?

Birçok konut standart olarak sigorta şirketleri tarafından sigortalanıyor. Fakat bazı sigorta şirketleri bu konut sigortalarını çeşitlendiriyor. Bu çeşitlendirme ile birlikte meydana gelebilecek birçok olumsuz ve maddi zarara neden olan olayların konut sigortası kapsamına alınması ile neticeleniyor. Bu özel sigorta kapsamı su tesisatında meydana gelecek sorunlar, elektrik tesisatında meydana gelecek olumsuz durumlar, toplumsal olaylarda zarar verme durumu, konuta aracın çarpması, kar yağması sonucunda meydana gelen ağırlığa dayalı göçükler ve hırsızlık gibi birçok olumsuz durum karşısında maddi olarak tüm zararların giderildiği bir kredi çeşidi olarak ortaya çıkar.

Konut Sigortalarının Maddi Değerinde Yapılan Hesaplamalar

Sigorta yapan birçok firmanın baz aldığı bazı değerler vardır. Bu değerlerin hesaplanması ile bir konutun maddi sigorta ücretine ulaşılır. Bu ölçüler metre kare ölçüsü, konutun bulunduğu konumun risk haritası, eşyaların toplam değeri ve insanların poliçe muafiyet bedelleridir.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konut Sigortası Nedir?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in