Kredili Mevduat Hesabı Nedir?


kredili mevduat hesabı

Kredili mevduat hesabı (KMH) en kolay tarifi ile tüketicinin vadesiz mevduat hesabına kaydedilmiş kredi limitidir.

Kredili Mevduat Hesap Ne Zaman Kullanılmalıdır?

KMH’lar bir mevduat hesabı ile birlikte açılarak, hesap sahibinin hesabında para bulunmadığı hallerde daha eskiden belirlenmiş olan belirli bir limit dâhilinde nakit çekilişi yapabilmesine ya da hesap üzerinden ödemelerin gerçekleştirebilmesine imkân sağlarlar. Bir kredi işlemi olması itibarı ile hesap sahibi yönünden sarf edilen tutarın yanı sıra faiz ödemelerinde yükümlülüğü de söz konusu olmaktadır.

Bankalar, mevzuat uyarınca KMH kapsamında kullandırılan her kredilere ise uygulanacak olan faiz oranları, sağlanabilecek başka menfaatler ve öğrenim olunacak masrafları serbestçe belirleyebilirler. Bu amaçla son kullanıcıların, bu ürünü kullanmadan öncelik ile alakalı bankaların KMH amacıyla belirledikleri nema oranları ile başka masrafları öneme alarak karar vermeleri ya da gelecekte KMH kullanmayı düşünüyorlarsa, bankaların KMH nema oranları ile masraflarını karşılaştırmaları gereklidir.

Kredili Mevduat Hesabı Nerden Açılabilir?

KMH’a vadesiz hesap sahibi bulunduğunuz rastgele bir banka şubesinden müracaat edebilirsiniz. Aynı sürede varsa maaş hesabınızın bulunduğu banka şubeleri ya da otomatik ödemelerinizin bulunduğu bankalara gitmek, hem süreçleri kısaltacak hem onay olasılığınız yükseltecektir. Özellikle internet bankacılığının kullanmak kolay olan bir banka olmasının ayrı üstünlük de olacaktır.

 

Nasıl Açılır?

Müracaat amacıyla evvela sözleşme imzalanması istenir. Sözleşmenin yanında nüfus cüzdan fotokopisi, gelir belgesi (maaş hesabının olmaması zorunda) müracaat tamamlamak ve süreci başlatmak amacıyla yeterli olacaktır. Başvurunun onaylanmasının ardından müessese yardımıyla kredili mevduat hesabı amacıyla kredi limiti belirlenecektir. Kredi limiti ekseriyetle beyan edilen gelirin belli oranında olacaktır. müracaat oluşturulan bankada teminat sayılacak portföyün olması zorunda, kredi limiti belirlenirken portföy büyüklüğünüz asli alınabilir, ancak çoğunlukta kredi limit belirleyicisi belgelenilen gelirler olur.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

-1
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
1
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in