Ne Kadar Kredi Alabilirim


ne kadar kredi alabilirim

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredileri almadan önce aylık sabit gelirinizin ve harcamalarınızın farkında olmalısınız. Bankalar size, gelirinize göre en uygun kredi teklifinde bulunurlar. Merkez Bankası’nın kararına göre, kredi miktarının kişinin yıllık gelirinin en fazla %30’u olacak şekilde yapılandırılması gerektiğini kamuoyuna duyurmuştur. Kişinin kredi çekmeden önce en uygun olan krediyi belirlemesi gerekiyor. Bu da bankaların vereceği tekliflerin oranı ile ilgilidir. Yani, krediyi seçerken dosya masrafları, kredi maliyeti, faiz oranları ve kredi sigorta miktarını mutlaka bilmek ve hesaplamak gerekiyor.

Kredi Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle aldığınız kredi türü önemlidir. Konut kredilerinin faizleri yeni yönetmeliğe göre geçmişe nazaran daha düşüktür. Vade seçenekleri de önem taşıyor; vade sayısı arttıkça faiz oranları da artacaktır. Gelir üzerinden ne kadar kredi çekilebileceğini hesaplayacak olursak, 2.000 TL geliri olan biri, %0.88 faiz oranı ve 120 ay vade ile, 73.926 TL kredi çekebilir (gelirin yarısının kredi taksiti olduğunu var sayarsak). Bu teklifler bankalara göre farklılık gösterebilir. Her bankanın farklı ödeme stratejileri ve faiz oranları bulunuyor. Kredi çekmeye karar vermeden önce, tüm bankaların tekliflerini değerlendirmeli, size ve gelirinize en uygun olan teklifi tüm masrafları göz önünde bulundurarak seçmelisiniz.

Taksitler Nasıl Hesaplanır?

Yıllık ödeyeceğiniz taksit miktarı gelirinizin en fazla %30’u olmalıdır. Örneğin, 2.000 TL aylık geliri olan biri yıllık 24.000 TL gelire sahiptir. 24.000 TL’nin %30’u 7.200 TL tutarına tekabül eder. Bu da 12 ayda ödenecek tutardır. Aylık olarak ödenecek taksit ise 600 TL’dir. Ancak taksitler bankalar tarafından bu şekilde hesaplanmaz. Bankalar (istisnalar hariç), aylık gelirinizin %50 oranı ile kredi ödeyebileceğinizi var sayarlar. Buna göre 2.000 TL geliri olan biri yılda 12.000 TL taksit ödeyebiliyor.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

1
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Kadar Kredi Alabilirim

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in