Saç Dökülmesinin Nedenleri Ve Tedavi Yolları


Saçlar en değerli aksesuardır. Kıyafetlerinizi seçmede gösterdiğiniz özeni, saçlarınıza da gösterirsiniz. Cinsiyet ile saçlarınıza gösterdiğiniz özen arasındaki fark ise yadsınamaz bir gerçektir. Erkeklerde saç dökülmesi kelliğe kadar gitmekte fakat kadınlarda bu durum önlenebilmektedir. Saç dökülmesi şekilleri cinsiyete göre farklılık gösteriyor olabilir fakat saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yolları herkesin bilmesi gereken bir konudur.

Uzmanlar günde 100 tel üzeri saç dökülmesinin tehlikeli olduğu konusunda uyarmaktalar. Peki bu tehlikeyi saç tellerinizi sayarak mı fark edeceksiniz?. Saçlarınız ıslak iken taradığınızda tutam olarak saç telleriniz avucunuzda kalıyorsa, bu durum iki ay gibi bir süredir devam ediyorsa tehlike çanlarını dikkate almalı ve bir uzmana danışmalısınız.

Saç dökülmelerinde sorumlu olarak genler ve hormonlar birinci derecede tutuluyor. Androjen hormonu saç dökülmelerini tetikliyor iken, östrojen hormonu saçlarınızın dökülmesini engelliyor. Bu nedenle erkekler saç dökülme problemi ile daha sık karşılaşıyor. Kadınların da hormonlarındaki değişikliğin en üst düzeyde yaşandığı hamilelik ve menopoz dönemlerinde saç dökülmesi en mustarip oldukları konulardan biri. Bunların yanında stres, yanlış beslenme, yanlış kozmetik kullanımı, saç yıkama düzensizlikleri gibi çevresel faktörler ve tiroid rahatsızlıkları, demir eksikliği gibi bazı hastalıklar da saç dökülmesini tetikliyor.
Saç dökülmesi tedavisi için uzmanların uyarıları;

  • Saçlarınızın döküldüğünü fark ettiğiniz anda bir uzmana danışınız, erken teşhis ilerlemeyi durdurur.
  • Saç dökülmesinin sebebi belirlendikten sonra, proteinden zengin beslenme, demir eksikliğini gidermede kırmızı meyveleri, sebzeleri ve bunların sularını tüketiniz.
  • Saçlarınızda kimyasal ürün kullanmaktan kaçınınız, doğal ürünleri tercih ediniz.
  • Saçlarınızı gün aşırı ve bir kez şampuanlayarak yıkayınız. Saçlarınızın her gün yıkanması ve ikiden fazla şampuanlanması, saçın nem dengesini bozuyor.
  • Saçlarınızı havlu ile kurutmak, saçlara zarar veriyor. Ayrıca saçları, geniş ağızlı ve düz uçlu tarakla taramak saçları yıpratmıyor.
  • Eğer kellik boyutunda bir saç dökülmesi ile karşı karşıya iseniz, saç ekimi ile ilgili bilgi almanızı öneriyoruz.

Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

1
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
1
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
1
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
1
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Dökülmesinin Nedenleri Ve Tedavi Yolları

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in