Şeker Nasıl Yapılır?


şeker

Hepimizin kullandığı bir tatlı olan şeker nasıl yapılır? Pancar şekeri yapılışını anlattığım bu yazı disinden sonra yazı sonunda anlatımlı videoya ulaşabilirsiniz.

Genellikle tüm beyaz şekerlerin şeker kamışından geldiği düşünülür ama dünyadaki beyaz şekerin %30’unun tedariği aslında şeker pancarından elde edilir. Şeker kamışı sadece tropikal iklimde yetişirken soğuğa dayanıklı şeker pancarı serin bölgelerde ve çorak topraklarda yetiştirilebilir. Bir kilogram şeker üretmek için yaklaşık 7 pancar gerekir. Üretimdeki yan ürünler şeker pancarı tortusu ve küspesi hayvan yemi olarak kullanılır. Şeker pancarından çeşitli kalitelerde şeker üretilir. Düşük kalitedeki şekerler yeniden işlem gördüğünde beyaz şeker olur. Birçok mahsül gibi şeker pancarı da baharda ekilir ve sonbaharda hasat edilir.

Mekanik biçerdöverler bir defada 6 sırayla başa çıkabilir. Bitki topraktan sökülür ve taç ve yaprakları kesilir. Geriye sadece soğan kökü bırakılır. Bu kökler yaklaşık 900 gram ağırlığındadır. Yaklaşık olarak %18’i sakroz ya da şekerdir. Şeker nasıl yapılır? Yükleyici hasat edilmiş şeker pancarını kamyona aktarır. Yükleme makinesinin işlem boyunca yaklaşık 3’te birini çıkaracak eleği vardır. Kamyon şeker rafinerisine vardığında şeker pancarlarını geriye kalan toprak ve taşları yıkama istasyonlarına aktardıkları bir taşıma kayışı üzerine indirirler. Önce bu mahsül bir döner silindir içine gider. Pancarlar tazyikli su altında birbirine çarparak toprak temizlenir.

şeker nasıl yapılır

Su akışı yüzen şeker pancarlarını silindirin dışına taşır. Taşlar dibe batar ve kenarda duran ayrıştırıcı kovalar içinde toplanır. Vidalı bir taşıma kayışı şeker pancarına aktarma sistemine taşıyarak şekeri işlenmesi için fabrika içine getirir. İçeride dilimleme makineleri gelen pancarları küçük dilimlere ya da parçalara böler. şeker nasıl yapılır anlatmaya devam edelim. Parçalar bir taşıma kayışı üzerinden birkaç dakikalığına ıslatıldıkları büyük su tanklarının içine gönderilir. Burada onların hücre zarları açılmaya başlar ve bir sonraki sürecin önü açılır. Sakroz ekstraksiyon parçalar 20 metre yükseklikteki ekstraksiyon kulelerinin altına pompalanır. Kulenin içinde dönen bir şaft onları yavaşça sıcak suyun aşağı doğru akışının aksine yukarı doğru yavaşça ittirir.

Bu serbest olarak anlandırılan sakrozun üretilen şekerli suyunu çıkarır. Bir sonraki adım bu şerbeti arındırmaktır. Dev bir fırında kireç taşını Kalk kömürü ile yakarlar. Bu kireç sütü olarakta adlandırılan kimyasal bir bileşim üretir. Kalsiyum Hidroksit. Bunu şerbete değişik aşamalarda eklerler. Bu arada hayvan yemi olarak satılacak sakroz dilim parçaları küspe içine preslenir. Kireç sütü ve serbest karışımına karbondioksit eklenir. Bu daha sonra filtre edilecek olan şerbetin çökeltisinin 3’te birini emer. Bu şerbet şimdi ince su adı verilen sarı şeker solisyonu haline geldi. Sonra bu ince su yoğun şurup haline getirilecek olan 6 adımlık bir buharlaşma işlemine girer. Oradan 4 evreli kristalizasyon sistemine pompalanır.

İlk evrede şurup ısıtılır ve içine çekirdek kristalleri eklenir. şeker nasıl yapılır anlatmaya kaldığımız yerden son sürat devam ediyoruz. Bunlar karışık bir soğutma ve buharlaşma işlemi kullanılarak ayrı ayrı yapılan çok küçük şeker kristalleridir. Şerbetin içindeki su buharlaşırken sakrozun yaklaşık yarısı da çekirdek kristallerin çevresinde kristalleşir. Sonra bir santrifüj makinesi kristalleri geriye kalan şuruptan ayırır. Bu rafine şeker olarak adlandırılır. Şurup üç kere daha bu işlemden geçer. Her bir işlemde daha az kaliteli şeker üretilir.

Fabrika en düşük iki aşamayı çözündürür ve yeniden kristalleştirir. Yüksek kaliteli iki sınıf şeker kurutmaya gider. Sonraki aşamada büyük kristalleri ayıklayan bir eleme makinesinin içinden geçirilir. Bunlar tekrar çözündürülür ve kristalizasyon işlemine tabi tutulur. Sonunda iki kalitede pancar şekeri meydana gelir. Satış için paketlenene kadar ambarda bekletilecek olan rafine şeker ve beyaz şeker. Şeker nasıl yapılır? Videolu anlatım için aşağıda paylaşmış olduğum videoyu izleyebilirsiniz.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şeker Nasıl Yapılır?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in