Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?


Sosyal Güvenlik Kurumu özel sağlık sigortası olanlara yeni bir düzenleme getirerek özel sağlık sigortasına sahip olan hastaların faturalarının bir kısmını kuruma yansıtma ile ilgili düzenleme getirdi. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tamamlayıcı sağlık sigortası sisteminin faaliyete geçtiğini belirterek bu konudaki çalışmaların son aşamaya geldiğini belirtmiştir. Hizmetten kısa bir süre sonra tüm özel sağlık sigortasına kayıtlı olan hastaların faydalanabileceğini belirtmiştir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Ne Amaçlanmaktadır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası düzenlemesi ile kurum tarafından kapsam dışı bırakılan ya da kapsam içine alınmış olsa bile kısmen karşılanan sağlık harcamaları ile ilgili olarak kişilerin daha iyi sağlık hizmetlerinden faydalanma isteklerine net cevaplar verebilmek amaçlanmıştır. Aynı zamanda kuruma geri ödemelerdeki farklılıkların ortadan kaldırılması ile yaşanan sıkıntılara da çözüm üretiliyor. Bugüne kadar ki süreç içerisinde özel sağlık sigortasına mensup olan kişiler sağlık giderlerini ya sigorta şirketine ya da Sosyal Güvenlik Kurumuna faturalandırıyorlardı. Özel hastaneler ise sağlık harcamaları ile ilgili faturalarını özel sigortalardan karşılıyorlardı.

SGK tarafından getirilen yeni düzenleme ile birlikte kapsam dışında kalan bazı uygulamalar da kapsam içine alınmıştır. Tamamlayıcı sağlık sigortası isteğe bağlı özel bir sigortadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile kurumca ödeneği sağlanmayan sağlık hizmetleri, ek ücret tutarları, otel, konaklama ücreti gibi hastadan alınacak ücretler, sağlık hizmetleri verenler ile sigorta şirketleri arasında yapılan anlaşmalara göre sağlık uygulama tebliği haricinde kalan tutarlar tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında ele alınıyor. Aynı zamanda tamamlayıcı sağlık sigortası hasta katılım paylarını sigorta kapsamı dışında tutarak büyük bir külfetten kurtarmıştır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının en büyük avantajı özel sağlık sigortasına mensup olan kişilerin kapsam dışı kalan hizmetlerden de yararlanacak olmasıdır. Böylelikle SGK kapsamında olmayan kişiler özel sağlık sigortaları ile bu imkânlardan faydalanabilecekler.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in