Blefarit Nedir? Teşhisi ve Tedavisi


Blefarit, göz kapağının iltihaplanması neticesinde ortaya çıkan hastalıktır. Hastalığın iki türü bulunmaktadır. Bunlar, Arka Blefarit ve Ön Blefarit’dir. Arka Blefarit, göz kapağının arkasında, göz ile temas eden bir yerde iltihap oluşmasıdır. Arka Blefarit, oluştuğu bölgedeki yağ bezlerinin normal çalışmamasından meydana gelmektedir.

Ön Blefarit ise, kirpik dipleri ya da göz kapağı dış kenarlarında iltihaplanma oluşması ile meydana gelir. Oluştuğu bölgede kepekli ve yağlı bir görünüme sebep olur. Hayatı zehir eden göz hastalıklarından biri olan Blefarit’in, teşhisi ve tedavisi aşağıda verilmektedir.

 

Blefarit Nedenleri

Blefarit’in birçok nedeni bulunuyor. Bunlar, Göz kapağındaki yağ bezlerinin normal çalışmaması, yağlı bir cilt, göz kapağındaki mikroplar nedeni ile oluşan toksin ve atıklar. Ayrıca, ilaçlar, kimyasallar, sigara dumanı, cilt sorunları, Stevens ve Johnson Sendromu, alerji türlerinin bazıları, moraxella türü bakteriler, stafilokoklar ve streptokoklardır.

Blefarit Belirtileri

Blefarit, göz kapaklarında kızarıklık, yağlı görünme, kirpiklerin dökülmesi, kirpiklerin anormalliği ve yanlış tarafa yönelmesi, kirpiklerin yapışması gibi belirtiler verir. Gözlerde ise, çapaklanma, ışığa hassasiyet, kaşıntı, aşırı sulanma, daha sık göz kırpma, kızarıklık, yanma, kanlanma ve batma hissi gibi belirtiler verir.

Blefarit Teşhisi

Normal şartlarda basit bir muayene ile teşhis edilebilen Blefarit, erken teşhis edilmediğinde sert şişliklere, arpacık oluşmasına ve geçmeyen iltihaplara neden olabilir. Yaşlılarda ise, kirpik dökülmesine ve kirpiklerin içe dönüp göze batmasına yol açabiliyor. Görmeyi etkileyen bir hastalık olmamasına rağmen, nadir de olsa korneada iltihap oluşturarak, görme sorununa yol açabilir.

Blefarit Tedavisi

Blefarit tedavisinde en önemli unsur, göz kapağının düzenli olarak temizlenmesidir. Tedavisinin uzun sürmesi nedeni ile göz kapağının temizlik ve bakımının da, hastalık tamamen düzelene kadar devam etmesi gerekiyor. Göz bakımı için, göz kapağı kenarına sıcak pansuman yapılması gerekiyor. Ancak, göz kapağı kenarını yakmamaya özen gösterilmelidir.

 

Sıcak pansumanın nedeni ise, göz kapağı kenarında biriken kabuk ve yağları yumuşatmaktır. Daha sonra, kulak pamuğu ya da ıslak bir gazlı bez yardımı ile göz kapağı kenarları ve kirpik dipleri temizlenir. Son olarak da, doktorun uygun gördüğü steroid ve antibiyotik içeren kremler sürülür.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

-1
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
2
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
1
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
1
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blefarit Nedir? Teşhisi ve Tedavisi

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in