Evde Peynir Nasıl Yapılır?


evde peynir nasıl yapılır

Bugün sizlere evde peynir nasıl yapılır onu anlatacağız. Evde peynir yapımı için öncelikle malzemelerimizi sayalım;

Geniş bir tepsimiz, peynir mayası, yarım çay bardağı kadar yoğurt ve 6 litre süt.

Peynir mayası genellikle eczaneler mevcuttur, eczanelerden tedarik edebilirsiniz. 115 gramlık bir peynir mayası 7 TL civarında satılmaktadır. 6 Litre sokak sütü dediğimiz pastorize olmayan sütten peynir yapılır. Pastörize olan sütten peynir yapamazsınız veya yapmaya kalkılsa dahi verimsiz bir peynir olacaktır.

Öncelikle sütümüzü tepsimize boşaltıyoruz. Daha sonra almış olduğumuz peynir mayasının kapağı ile yaklaşık 2,5 kapak dolusu peynir mayasını sütümüzün içerisine döküyor. Bu arada sütün sıcaklığı yoğurt mayalayacak seviyede yani sütün içerisine elinizi soktuğunuz zaman ılık bir kıvamda olması gerekmektedir. Peynir mayaladığınız sıcaklıkta olmalıdır bu da yaklaşık 30-35 derece civarındadır. Bu sıcaklığa uygun olarak peynir mayalamanız gerekmektedir. Eğer mayalamaz iseniz peyniriniz iyi olmayacaktır.

Sonra yoğurdumuzu ilave ediyoruz ve hafiften karıştırıyoruz. Peynirimiz yavaş yavaş pıhtılaşmaya başladı, bu pıhtılaşma sonucunda peynirimiz jöle kıvamına gelecektir ve jöle kıvamına geldiği zaman yüzeyinde sarı bir su birikir. Eğer sarı su çok fazla olursa peynirinizin verimi düşecektir. Yaklaşık 6-7 litre sütten 1 kilograma yakın peynir elde edersiniz. Evde peynir nasıl yapılır tarifimize devam ediyoruz. Peynirimizi daha sonra bir sonraki aşamada ise bu pişmemiş sokak sütümüzü nasıl pastörize edeceğimizi anlatacağız. Peynirimi mayaladıktan sonra 45 dakika bekliyoruz ve kapağını açıyoruz. Peynirimizin mayalandığını ve yüzeyinde sarı sular oluştuğunu gördük ve peynirimiz artık süzmek için uygun kıvama gelmiştir.

Peynirimizi süzmek için beyaz bir torba ve içinde süzgeç olan bir süzek ile birlikte peynirimizi süzeceğiz. Öncelikle mayalamış olduğumuz peynirimizi karıştıralım, peynirimizin olduğunu görelim. Peynirimizi süzdükten sonra peynirimizi bez torba ile birlikte üzerine bir ağırlık koyarak peynirimizin içerisinde kalan tüm suların çıkmasını sağlayacağız. Bu peynir altı suyunu da isteğe bağlı olarak pastalarınızda kullanabilirsiniz.

Evde peynir nasıl yapılır tarifimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Peynirimizi süzdükten sonra 1 kilograma yakın bir peynir elde ettik. Peynirin içinde hala su bulunuyorsa peynirin içerisindeki suyun çıkması için üzerine ağırlık koymanız gerekmektedir. Eğer ağırlık koymaz iseniz peynirinizin içerisinde su kalacaktır ve bu da çabuk bozulmasına sebep olur. Bu yüzden içerisine su doldurduğumuz tenceremizi üzerine ağırlık yapacak şekilde bir gece bekletiyoruz. Bir gece sonunda ise bunun pastörizasyon işlemini gerçekleştiriyoruz.

Peyniri pastörize etme işlemine geçiyoruz. Çünkü peynirimiz çiğ sütten yaptığımız için pastörize etmez isek hayvanlarda bulunan brusella denilen bir hastalık bizlere geçebilir ve dolayısıyla peynirinizi pastörize etmeniz gerekiyor. Geniş bir tencere içerisine 2 litre su koyuyoruz ve bu suyu öncelikle kaynatıyoruz. Daha sonra ise içerisine yaklaşık 1 su bardağına yakın kaya tuzu yani salamura olmayan tuzdan koyuyoruz. Sonrasında ise peynirimizi bu kaynayan suyun içerisine koyup yaklaşık 5 dakika kadar bekletiyoruz ve sonrasında peyniri çıkartıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Evde peynir nasıl yapılır bunu sizlere anlattık ve pastörizasyon işleminde bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var onlardan da bahsetmek istiyoruz. İsterseniz peyniri salamura suyu ile birlikte muhafaza edebilirsiniz isterseniz de susuz olarak yaklaşık 8-10 gün civarı dayanmakta 10 gün sonra ise hafiften küflenmeye başlayabilir. Çünkü peynirimizin içerisinde herhangi bir koruyucu madde olmadığından dolayı böyle bir durumla karşı karşıya kalırsınız. Peynirimizi sıcak suyun içerisine koyduktan sonra ocağımızın altını kapatıyoruz çünkü peynirimizi kaynatmıyoruz. Kaynatırsak peynirimiz eriyip gidecektir. Dolayısıyla bunun için ocağımızın altını kapatıyoruz peynirimizi sadece arada bir ters düz ediyoruz başka da herhangi bir işlem yapmıyoruz.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

0
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
0
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
0
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
0
Wovv
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in