Jelibon Nasıl Yapılır? Anlatım ve Video


jelibon nasıl yapılır

Herkesin merak ettiği bir konu var Jelibon nasıl yapılır? Jelibonun nasıl yapılacağını anlatacağımız yazının sonunda yapım videosuna da ulaşabilirsiniz. Herkesin favori bir şekerlemesi vardır ya da daha az sevdikleri bir tat. Fakat renkli ve meyveli tat yolun sadece yarısı. Bunun sebebi de jöleli şekerlemenin içinde gerçekten iki tatlı olmasıdır. Yumuşak ve çiğnenebilir jölemsi ortası ve renkli meyve aromalı kabuğu. Dışarıdan tadı neye benzerse benzesin bu jöleli şekerlemeler içlerinde de aynı tatta.

Tüm bu meyveli şekerlemeler aynı şekilde oluşuyor. Önce içindeki yumuşak şeker pişiriliyor. Bunlar dünyadaki en tatlı iki şeyden yapılıyor. Şeker ve glikoz. Oldukça tatlı bir karışım oluşturmak için su ekleniyor. Fakat bu şekerli karışımı harika şekerleme formuna dönüştürmek için daha fazlası gerekmektedir. Mısır Nişastası koyulaştırıcıdır bu nedenle bir kısmı beklediğimiz şekerleme gibi olması için yapışkan merkezi oluşturmak üzere şekerli karışıma ekleniyor. Jelibon nasıl yapılır yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Fakat mısır nişastası ayrıca emicidir de yani bunun yüzlerce kilosu jöleli şekerleme şeklindeki kalıpları üst üste koymak için kullanılıyor. Bu kalıplar hem jöleli şekerlemelere şekil verir hem de merkezin jelleşmesi için karışımın nemini emer.

jelibon

Kalıpları bastırmak için mogul denen bir makine boş tepsileri yaklaşık 25mm’lik mısır nişastasıyla dolduruyor. Daha sonra toz düzleştiriliyor. Bir presle jöleli şekerlemeler toza dönüştürülüyor ki şekerli karışımla doldurulabilsin. Jelibon nasıl yapılır? Jelibon zararlı mıdır? Küçük kalıplar o kadar sıkı paketleniyor ki her tepsiye 648 jöleli şekerleme içi ya da her saat 20 kiloluk şekerleme içi yapılabilecek miktarı sığdırabiliyorlar. Kalıplar hazırlanınca sıcak jöle şurubu tekneden bu makinenin üzerindeki bölmeye dökülüyor. Şurup daha sonra jöle şekerlemenin içini hazırlamak üzere küçük plakların her birine fışkırtılıyor.

Mısır nişastası tanelerin şekil alması için karışımın suyunu emerek derhal işe yarıyor. Yine de iç kısımların jöleye dönüşmesi tam 24 saat sürüyor. Son taneleri kalıplardan çıkarmak için bir makine tepsileri döndürüyor. Mısır nişastası temizlenmesi, kuruması, elenmesi ve daha fazla kalıp için tekrar kullanılması açısından toplanıyor. Katı jöle içleri makineden dökülüp kenara alınıyor. Böylece titreyen taşıyıcı kemere dökülebilecekler. Bu fazla mısır nişastasının atılması için iç kısımları hafifçe sallıyor. İç kısımlar bu noktada temel olarak asıl jöleli şekerlemeden farksız ve tatları da aynı. Fakat uzun süre böyle kalmayacaklar..

jelibon yapmak

İç kısım burada içleri şekerle kaplanırken aynı zamanda şekerlere sıcak buhar veren dönen bir tünele yöneliyor. Şeker jöleli şekerlemelere yalnızca fazladan tat eklemiyor. Ayrıca iç kısımların onlar renkli ve meyveli tattaki kabukla kaplanana kadar birbiri ile yapışmasını önlüyor. Jelibon nasıl yapılır? Donuk iç kısımdan renkli şekerlemelere giden lezzetli dönüşüm şeker boyaması denilen işlemde büyük çelik bidonlar içinde gerçekleşiyor. Burada renkli ve şekerli şurup şekerlemeleri renklendirmek için boya gibi kullanılıyor. Rengi vermek için ki bu aroma da veriyor. Çalışanlardan biri bidonu çevirmeye başlıyor ve sonra iç kısmı tamamen kaplaması için şurubu döküyor. Tahmin edeceğiniz üzere şurubun rengi tadı ile eşleşiyor. Bu kırmızı şekerlemeler vişne aromalı, sarı limon ve yeşil de ıhlamur tadında. Turuncu ise portakal tadında beyazlar ise hindistan cevizli siyah olanlar ise meyan kökü tadında oldu. İç kısımların hepsi tamamen şuruba batırılınca renkli ve tatlı kaplama şeklinde sertleşmesi için her bidona bir kepçe şeker katılıyor. Jelibon nasıl yapılır? Sonra 3 katmanlı şurup ve şeker jöle şekerlemenin üstüne ulaşıncaya dek aynı işlem devam ediyor. Şekerin son tabakası da döküldükten sonra şekerler parlamasını sağlayacak gıda dostu cila ile karışmaları için daha büyük bir bidona alınıyor. Sonra da işi biten şekerlemeler büyük bir taşıyıcı kayışa boşaltılıyor böylece tüm renkler paketleme için karıştırılabiliyor.


Bu haberi beğendiniz mi? O zaman arkadaşlarınızla paylaşın

-3
İçeriğe Tepki Ver
Ağlamaklı Ağlamaklı
4
Ağlamaklı
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Fesat Fesat
3
Fesat
Beğenmedim Beğenmedim
3
Beğenmedim
Harika! Harika!
0
Harika!
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Wovv Wovv
1
Wovv
Düşünceli Düşünceli
3
Düşünceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jelibon Nasıl Yapılır? Anlatım ve Video

DMCA.com Protection Status

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in